Klinik Psikoloji Stajı

Klinik Psikoloji Stajı

Korto Psikoloji, etik ilkelere tam bağlı, gelişime ve yeniliğe açık bir ekipten oluşuyor. Korto Psikoloji ekibi olarak, alanımızdaki öğrencilerin mesleki gelişimlerine önem veriyoruz ve mesleğe hazırlanma sürecinde onların yanında olarak destek olmak istiyoruz.

Klinik alanda çalışmayı hedefleyen öğrenciler, staj yaparak alana ilk adımlarını atıyorlar. Bu sebeple çok sayıda öğrenci staj yapmaya gönüllü oluyor. Klinik alanda staj yapmak için Korto Psikoloji’yi tercih eden öğrencilerin öncelikle staja dair merak ettiklerini yanıtlamak istiyoruz.

Neden staj yapmalıyım?

Öncelikle, birçok alt alanı olan psikoloji biliminin hangi alt alanına yöneleceğinize karar verebilmek için, okulda alıyor olduğunuz derslerin yanısıra ilgilendiğiniz alanda çalışma deneyiminin nasıl olabileceğini tecrübe etmek önem kazanmaktadır. Staj vesilesiyle siz, ilgilendiğiniz alt alanda çalışmanın nasıl olabileceğini deneyimleme, bu alanda uzmanlaşmak isteyip istemeyeceğinize karar verme ve bu alana yönelik bilgi ve tecrübe edinme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, uzmanlaşmak istediğiniz alanda staj yapmış olmak, ilginiz doğrultusunda çaba sarfettiğiniz ve deneyim kazandığınız için, gelecekte yapmış olacağınız yüksek lisans ve iş başvurularında sizi avantajlı konuma geçirecektir.

Staj dışında neler yapabilirim?

Staj dışında, ilgilendiğiniz alana dair çalışan hocaların ya da uygulamacıların projelerinde yer almak, araştırmalara dahil olmak veya akademik çalışmalar yapmak da sizin için önemli fırsatlar olacaktır.

Nerelerde staj yapabilirim?

Eğer klinik psikolog olmayı düşünüyorsanız, psikolojik danışmanlık ya da psikiyatri merkezlerinde ve hastanelerin psikiyatri kliniklerinde staj yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat özellikle yetişkin danışanlarla çalışılan psikolojik danışmanlık merkezlerinde etik sebeplerle seanslara girmek ya da seansta çalışılanlara dair bilgi edinmek mümkün olmamaktadır. Yine de merkezde çalışan psikologlarla temas halinde olmak, onlardan alana dair bilgiler edinmek, merkeze gelen danışanları gözlemlemek ve sadece danışmanlık merkezinin havasını solumak bile bu alanda çalışmak isteyip istemediğinize karar vermek için güzel bir fırsat olabilir.

Korto Psikoloji’de staja kabul edilme kriterleri nelerdir?

Staj için başvuran öğrencilerin aşağıdaki kriterleri sağlamasını bekliyoruz.

 1. Psikoloji veya PDR lisans veya yüksek lisans öğrencisi ya da mezunu olmak,
 2. Tercihen iyi derecede İngilizce bilmek,
 3. Erenköy (Bağdat Caddesi) merkezimize ulaşmakta güçlük çekmemek

Korto Psikoloji’de staj ne kadar sürecek?

Staj süresi Korto Psikoloji’nin ihtiyaçları ve sizin talebinize göre düzenlenebilecektir ve 10-40 işgünü aralığında olacaktır.

Korto Psikoloji’de staj tarihleri nelerdir?

Korto Psikoloji olarak staj için önceden belirlenmiş tarih aralıklarımız bulunmuyor. Merkezimizde mümkün oldukça fazla öğrenciye staj imkanı sunmak istiyoruz ve bu doğrultuda müsaitliğimiz oldukça kendi insan kaynakları veri tabanımızdan faydalanarak öğrencileri stajyer olarak merkezimize davet ediyoruz.

Korto Psikoloji’de staja kabul edilirsem neler yapacağım?

Korto Psikoloji’de danışanların gizliliği birincil önceliğimizdir. Bu sebeple hiçbir şekilde seanslara girme  ya da süreçlere dair bilgi edinme imkanınız olmayacaktır.

Merkezde staja kabul edilmeniz durumunda uzman süpervizyonlarına dinleyici olarak katılma ve Korto Akademi etkinliklerine ücretsiz katılma imkanınız olacaktır. Ayrıca merkezde bulunduğunuz süre boyunca klinik psikoloji ile ilgili olarak tüm sorularınızı sorabileceğiniz 13 kişilik klinik psikolog kadromuzla vakit geçirmiş olacaksınız.

Bunun dışında merkezde sizden yapmanızı beklediğimiz şeyler, merkezde bulunduğunuz saatler içerisinde danışanların karşılanması, çocuklu danışanların çocuklarının bekleme salonunda kaldıkları süre boyunca oyalanması ve seans bitimlerinde odaların düzenlenmesi gibi şeylerdir.

Korto Psikoloji'de staja kabul edilmek için neler yapmalıyım?

Korto Psikoloji’de staja kabul edilmek için öncelikle klinik psikoloji alanına ilgili olmalısınız ve bunu göstermelisiniz. Staja kabul edeceğimiz öğrenciler ile birebir tanışmış olmayı istiyoruz. Bu sebeple düzenlediğimiz ücretsiz seminerlerimize katılan öğrenciler arasından stajyer seçimi gerçekleştiriyoruz.

Sadece başvuru yaparak staja kabul edilme olasılığınız ne yazık ki çok yüksek değil. Etkinliklerimizi takip etmenizi, merkezimizdeki ücretsiz etkinliklere katılarak kendinizi ve klinik psikoloji alanına olan ilginizi göstermenizi bekliyoruz. Bugüne kadar olan stajyerlerimizin büyük bir kısmını düzenlediğimiz seminerlerden seçtik.

Şu ana kadar toplam kaç kişi staja başvurdu?

Son 1 sene içerisinde veritabanımıza gönderilen özgeçmiş sayısı 3500 – 3750 arasındadır. (Güncelleme 8.11.2018)

Para vererek Korto Psikoloji’de staj yapabilir miyim?

HAYIR.

Neden paralı staj programları sunmuyorsunuz?

Alanda yer alan ‘staj programı’ adı altında öğrencilerden para alınarak yapılan ve karşılığında staj defterlerinin doldurulduğu stajların meslek etiğine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple hiçbir zaman paralı staj programı açmayacağız.

Bunun yerine merkezimize staj başvurusu yapan öğrencilerin faydalanabilmesi için ücretsiz ya da sembolik ücretleri olan seminerler düzenliyoruz. Staj başvurusu yapmanız durumunda bu seminerlerden öncelikli olarak haberdar ediliyor olacaksınız.

Eğitimlerinizden haberdar olmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Korto Akademi tarafından düzenlenen etkinlik ve seminerlerden haberdar olmak için mail listemize kaydolabilirsiniz. Bunun için web sitemizde yer alan abonelik formunu kullanabilirsiniz.

Klinik Psikoloji Stajı İçin Başvurun

Başvurmadan önce lütfen okuyunuz;

 1. Özgeçmişinizi Korto Psikoloji İnsan Kaynakları Yönetim sistemi aracılığı ile bize ulaştırabilirsiniz. E-Posta yolu ile gönderilen CV’ler kabul edilememektedir.
 2. Bu bir genel başvuru ilanıdır ve özgeçmişiniz veritabanımıza kaydedilecektir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda sizinle doğrudan iletişime geçilecektir.
 3. Merkezimizde staj programı ya da benzer bir isim altında öğrencilerden para alınarak yapılan bir staj imkanı sunulmamaktadır.
 4. Lütfen birden fazla defa başvuru yapmayınız. Birden fazla yapılan başvurular sistem tarafından otomatik olarak silinmektedir.
 5. Merkezimizde öğrencilere yönelik olarak ücretli/ücretsiz seminer ve söyleşiler düzenlenmektedir. Başvuru yapmanız durumunda bu seminer ve söyleşilere ilişkin duyurular da mail adresinize gönderilecektir.
 6. Lütfen başvuru esnasında sıklıkla kontrol ettiğiniz bir e-posta adresinizi kullanınız. Sizinle bu e-posta adresinizde iletişime geçilecektir.
 7. Staja başvurmadan önce lütfen bu sayfada yer alan soru ve cevapları okuyun. Aklınıza takılan bir şey olması durumunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Staja dair beklentilerinizin karşılanmadığını düşünüyorsanız lütfen başvuru yapmayın.
 8. Başvurunuz sonrasında size bir onay maili gönderilmeyecektir. Staja kabul edilmeniz durumunda doğrudan sizinle iletişime geçilecektir.

Başvurmadan önce lütfen yukarıdaki soru-cevap bölümünü okuduğunuzdan ve staja dair beklentilerinizin karşılandığından emin olunuz.