Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

V. Eleştirel Psikoloji Sempozyumu

14 Ekim 2016 | 9:00 am - 16 Ekim 2016 | 5:00 pm

Ücretsiz
elestirel-psikoloji-sempozyumu

V. ELEŞTİREL PSİKOLOJİ SEMPOZYUMU’NA ÇAĞRI

“Eleştirel Psikoloji ve Psikososyal Dayanışma”
14-15-16 Ekim 2016 / Mersin

Gerek dünyada gerek ülkemizde çeşitli insani ve toplumsal krizlerin (savaşlar, çatışmalar, toplumsal travmalar, doğal afetler, göç ve mültecilik sorunları, kötü çalışma koşulları, iş cinayetleri, işsizlik, yoksulluk ve açlığın kitleselleşmesi, ekolojik yıkım, vb.) giderek daha fazla kronikleştiği ve neredeyse hayatın sıradan bir parçasına dönüştüğü zamanlardan geçiyoruz. Olağandışı zamanlara (örneğin büyük savaş dönemlerine) ait olduğu düşünülen bazı yaşantılar (kitlesel ölümlere alışma, ölümü ve öldürmeyi kutsama, ötekinin acısına kayıtsız kalma, vb.) olağan gündelik hayatımızın bir parçası haline dönüşmüş durumda. Ölümün ve acının bu kadar kronikleşmesi ve sıradanlaşmasının elbette insanlar ve toplumlar üzerinde çeşitli psikososyal etkileri olmaktadır. Bu etkileşimin farkında olmak ve tarihsel, sosyal, ekonomik, siyasal ve psikolojik dinamiklerinin eleştirel bir analizini yapmak, söz konusu meselelere dair etraflı bir kavrayış edinmek ve toplumdan yana psikososyal dayanışma pratikleri geliştirebilmek adına önemli görünmektedir.

Buradan hareketle, V. Eleştirel Psikoloji Sempozyumu’nun ana temasını “Eleştirel Psikoloji ve Psikososyal Dayanışma” olarak belirledik. Psikoloji ve ilintili diğer alanlarda çalışanlar olarak, olağandışı ve olağan zamanlarda, savaşta ve barışta, gruplar arası çatışmalarda, doğal afetlerde, toplumsal hareketlenmelerde, göç ve mülteci krizlerinde, kadınlara ve çocuklara yönelik yaygın şiddet ve istismar durumlarında, çeşitli gruplara (LGBTİ’ler, etnik azınlıklar, dini azınlıklar, mahkumlar, fiziksel engelliler, farklı gelişen bireyler ve özel eğitim-öğretime gereksinim duyan bireyler, vb.) yönelik sistematik ayrımcılık biçimleri karşısında nasıl bir psikososyal dayanışma sunabiliriz? Dayanışma, toplumsal adalet ve eşitlik ilkelerini taşıyan, emekten ve toplumdan yana ve eleştirel bir perspektifi psikososyal hizmet alanına nasıl taşıyabiliriz? Böyle bir perspektifle, verdiğimiz hizmete ilişkin çerçeveyi oluştururken (hizmetin ücreti, süresi, yöntemi, vs.) ne gibi gerilimler yaşıyoruz ve bu gerilimler nasıl aşılabilir? Psikoterapi, bu anlamda psikososyal hizmetin bir parçası olarak görülebilir mi? Eleştirel bir psikoterapi mümkün mü? Psikolojinin alt alanları arasında ve farklı disiplinler arasında bu meselelere dair ilişkilenmeler kurulabilir mi? Mevcut psikoloji bilgisi bize bu konularda neler sunmakta, neleri tartışma dışı bırakmaktadır? Buna alternatif olarak ne sunabiliriz? İşte bunları ve çoğaltılabilecek başka soruları hep birlikte tartışmak ve olabilirse birtakım yanıtlar bulabilmek için sizleri V. Eleştirel Psikoloji Sempozyumu’na davet ediyoruz.

Sempozyum, davetli konuşmacıların konuşmaları ve serbest bildirilerin yanı sıra kolektif tartışmaya daha fazla olanak sağlayan panel ve forumları da içerecektir. Bu çerçevede, sempozyumun amaçlarından biri, geleneksel bilen-bilmeyen ve anlatıcı-dinleyici gibi ikiliklere sıkışmadan sempozyuma katılan herkesin tartışmalara eşit şekilde dahil olabileceği katılımcı bir formatı da hayata geçirebilmektir.

Sempozyum, psikoloji alanıyla ve ilgili disiplinlerle ilişki kuran eleştirel yönelimli araştırmacıları, uygulamacıları, öğrencileri, fikir üretme ve paylaşma arzusu taşıyan kişileri bir araya getirmeyi amaçladığından; “psikososyal dayanışma” ana temasının yanı sıra psikoloji bilgi ve pratiğinin eleştirisine, toplumsal eleştiriye ve çeşitli güncel meselelere dair tüm eleştirel çalışmalara açıktır.

*Sempozyuma katılım ücretsizdir.

*Sempozyum, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP) tarafından Mersin Akdeniz Belediyesi’nin ve Akdeniz Kent Konseyi’nin desteğiyle düzenlenmektedir.

SEMPOZYUM BİLGİLERİ:

TARİH: 14-15-16 Ekim 2016

YER: Mersin Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu
Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi Salonu

ADRES: İhsaniye Mh., Zeytinlibahçe Cd. No:92, Akdeniz/Mersin

Bildiri özeti göndermek için e-posta adresi:[email protected]

(Bildiri özetleri 250 kelimeyle sınırlı tutulmalıdır.)

Bildiri özeti göndermek için son tarih: 31 Ağustos 2016

Program duyurusu için son tarih: 20 Eylül 2016

Detaylar

Başlangıç:
14 Ekim 2016 | 9:00 am
Bitiş:
16 Ekim 2016 | 5:00 pm
Ücret:
Ücretsiz
Etkinlik Kategori:
, ,
Etkinlik etiketleri:
, , ,
Website:
http://www.elestirelpsikolojisempozyumu.blogspot.com.tr/

Organizatör

Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği
Organizatör sitesini görüntüle

Mekan

Mersin Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu
Zeytinlibahçe Cd. No:92
Mersin, Türkiye
+ Google Haritalar

Bir cevap yazın