Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Günümüzde Oedipus : Efsane, Yapı, Düğümler

9 Mart 2019 | 8:30 am - 5:00 pm

Ücretsiz

“GÜNÜMÜZDE OEDİPUS : EFSANE, YAPI, DÜĞÜMLER”

“Kendimde, başka her yerde olduğu gibi, anneme karşı aşk, babama karşı kıskançlık duyguları keşfettim; bu duygular, bana göre, tüm küçük çocuklarda ortak olarak mevcut.” S. Freud, W. Fliess’e mektuplar (15 Ekim 1897).

Sophokles’in Oedipus tragedyasında Freud, insana dair bir hakikat keşfetmiştir. Nevrozların yüreğindeki bastırılmış bu hakikat, evrensel ve trajiktir. 20. yüzyıl, başta Freud’un bu keşfiyle dirençle çalkalanmışsa da cinselleşmenin kavranışı kültürel olarak değişmiştir. Peki, “kadın” ya da “erkek” olmaya dair ne öğretir bize Oedipus efsanesi? Lacan’a göre, hiçbir şey! Yasak arzuyu doğurur; yasaklanan, yasaklandığı için arzulanmaktadır. Bu nedenle Oedipus, babanın ve onun arzusunun efsanesidir. Babanın bir ad olarak işlevini tanımayı sağlar: Baba-nın-Adı.

Günümüzde ise Oedipus, tutucu bir heteronormativitenin, kollektif imgesel bekçisi olarak görülmektedir. Kadınsılığın konumu üzerinden sorgulanan ataerkilliğin ve babanın çöküşü bu süreci hızlandırmıştır. Neoliberalizmle birlikte gelen modern kültürün sonu, aile yapılarını da değiştirmiştir. Cinsel kimlik ve queers meselelerinin yanı sıra küreselleşen tüketimin toplumsal bağı kırılganlaştırmasıyla artan şiddet,  kitlesel popülizm ve yaygınlaşan otoriter iktidar arayışı en temel meselelerimiz halini almıştır. Klinik, politik ve etik eksenlerde Oedipus’un bize açtığı yolun götürdüğü hakikatin, bilginin ve imkansızın statüsünü yeniden tartışmaya açacağız.

“Uluslararası Psikanaliz Kollokyumu, Istanbul Arel Universitesi Psikoloji Bolumu tarafindan duzenlenmiştir. Etkinlik ücretsizdir

Kayıt koşulu vardır. Simültane çeviri yapılacaktır.”

Düzenleme Kurulu Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Ceylin Özcan

Detaylar

Tarih:
9 Mart 2019
Saat:
8:30 am - 5:00 pm
Ücret:
Ücretsiz
Etkinlik Kategori:
, ,
Etkinlik etiketleri:
, , ,
Website:
https://oedipus.arel.edu.tr/

Organizatör

Arel Üniversitesi Psikoloji Kulübü
Organizatör sitesini görüntüle

Mekan

Arel Üniversitesi
Halkalı Cad. No:101 Küçükçekmece
İstanbul, 34295 Türkiye
+ Google Haritalar
Mekan sitesine git